ROVAL RAPIDE RD COCKPIT CARB/BLK 31.8X440/110MM
Aerodynamically designed to save 4 watts compared to a traditional aerodynamic racing handlebar.
Material: High quality high modulus carbon fiber, titanium stem bolts.
Sizes: 15 combinations from (75 mm x 380 mm) to (125 mm x 440 cm).
Bend: 125 mm drop x 75 mm reach, 4 degrees flare at the ends.
Stem angle: 6 degrees.
Handlebar clamp diameter: 31.8 mm.
Weight: 310 grams (100 mm x 420 mm).
Cable routing: Shimano, SRAM, Campagnolo (internal/electronic compatible).
Compatible with Roval bolt mount for cycle computers, S219900058.
Max system weight: 275 lbs / 125 kg.
580,-
Choose size:
In stock. Delivery in 1 day
Do you have a question about ROVAL RAPIDE RD COCKPIT CARB/BLK 31.8X440/110MM ?
cockpit 5
Designed for speed
Premium materials for ultimate performance
Advanced ergonomics
With an ergonomic design providing a drop of 125 mm and a reach of 75 mm, you can count on a comfortable and efficient riding position. The 4-degree flare at the ends of the handlebar provides extra control and stability, even at high speeds.
Compatibility and versatility
Reliability and safety
The Specialized Roval Rapide RD Cockpit is tested to support a maximum system weight of 125 kg, instilling confidence during every ride. With a stem angle of 6 degrees and a tube clamp diameter of 31.8 mm, this handlebar fits almost any top-quality bike.